Kurumsal

Kaya Enerji ülkemizde ve dünyada, doğayı ve canlıları korumak ve de çevre kirliliğinin önüne geçmek adına , erken dönemde yenilenebilir enerji sektöründe yerini almış ve aktif olarak projelerde faaliyet göstermeye devam eden bir kuruluştur.

Firmamız, yenilenebilir enerji kaynakları üzerine uzmanlaşmak ve gelişen enerji yatırımlarında yerini almak üzere 2007 yılında ticari hayatına başlamıştır. Bu doğrultuda dünyada lider konumunda olan firmalar ile yapmış olduğu temsilcilik anlaşmaları neticesinde pazarda yerini almıştır.

Hidroelektrik Satrallerinin Türbin ve Jeneratör tedariği için , Chongqing Yunhe Hydropower firması ile yapılan iş birliği neticesinde Türkiye’nin farklı bölgelerinde muhtelif güç ve kapasitelerde toplam 28 adet hidroelektrik santrali , bu kapsamda devreye alınmıştır. Kaplan, Franchis ve Pelton olmak üzere her üç tipte de santral montajı başarıyla tamamlanmıştır.

2017 yılı Ocak ayı itibari ile bu ortaklığa firmanın Türkiye pazarına resesif bir yaklaşım içerisine girmesi nedeniyle son verilmiş, Alman Köpfendorfer firması ile hidroelektrik alanında yeni bir birliktelik için imza atılmıştır. Firma Alman mühendislik tecrübesi ve 85 yıllık deneyimini Türkiye’de gerçekleştireceği yerli üretim teşviki ile birleştirerek pazar için yeni bir soluk olmayı hedeflemiştir. Kaya Enerji sektörün ihtiyaçları dahilinde yaptığı bu işbirliği ile yatırımcı açısından en doğru çözümü sunabilmeyi planlamaktadır.

Öte yandan dünyadaki jeotermal kaynaklar açısından sayılı zengin ülkeler içerisinde olan Türkiye bu alanda yatırımcının yoğun ilgisi ile karşı karşıyadır. 2014 yılı itibari ile Türkiye temsilcisi olduğumuz Ormat Technologies INC. dünya genelinde 2400 MW kurulu güç ile sektörde lider konumundadır. Yerli üretimin yatırımcıya sağladığı teşvikler dahilinde İzmir İTOB’ta kurduğu tesis ile yerli türbin üretimine başlamıştır. Ormat ve Kaya Enerji yaptıkları güç birliği ile 2016 yılında toplam 7 projeye daha imza atmıştır.

Firmamız gelişen dünya şartları ve oluşan arz talep dengesine uygun olarak pazar ihtiyaçları doğrultusunda kendini yenilemeye ve geliştirmeye devam etmektedir. Amacımız doğru kaynağı, doğru zaman ve doğru yerde kullanarak, gelişim ve yenilikler ile sektörde varlığımızı çok daha uzun yıllar sürdürmek olacaktır.